DPH 2019

1.  Nový formulář

2.  Zaokrouhlení DPH

Daň již nebude možné zaokrouhlovat na celé koruny. Nově bude jediná možnost nastavení vypočtené daně na 2 desetinná místa.

Reinstalace automaticky nastaví počet míst zaokrouhlení DPH na 2 desetinná místa.

V číselníku C0300 bude nově možné zadat v parametrech pro DPH 10.DPH/2.2. Místa jen hodnotu 2 – 2 desetinná místa nebo 9 – dle nižší úrovně  a V C0302 jen hodnotu 2.

3.  Výpočet DPH

Podle § 37 zákona o DPH se daň vypočte jako

o    A) součin základu daně a sazby daně, nebo

o    B) rozdíl mezi

1. částkou odpovídající výši úplaty za zdanitelné plnění, která je včetně daně bez zahrnutí částky vzniklé zaokrouhlením celkové úplaty při platbě v hotovosti, a

2. částkou, která se vypočítá jako podíl částky podle bodu 1 a koeficientu 1,21 v případě základní sazby daně, 1,15 v případě první snížené sazby daně nebo 1,10 v případě druhé snížené sazby daně.“.

Z výše uvedeného vyplývá, že se mění výpočet DPH z ceny s daní.

3.1.       Výpočet DPH z ceny s daní (§ 37 zákona o DPH)

o    Nově se bude počítat na zjednodušeném daňovém dokladu (doklad DPH 6) a u záloh (doklad DPH 7, 8) daň z ceny včetně daně dle nové úpravy pouze takto:

o    CASTKACELKEM – (CASTKACELKEM/((100+procento)/100), tj. zjednodušením vzorce při 21% sazbě CASTKACELKEM – (CASTKACELKEM/1.21)

o    Příklad: výpočet DPH dle smlouvy na nákup majetku za cenu včetně daně 1.210.000,- Kč

o    Výpočet 1.210.000 – 1.210.000/1.21 = 210000 daň, základ 1.000.000

(dříve se počítalo 1.210.000 x 0,1736 = 210056 daň, základ 999.944)

o    Stejným způsobem se počítá (a počítalo i v minulosti) DPH na běžném daňovém dokladu z ceny včetně daně.

o    Nový výpočet není ničím podmíněn (datem zdanitelného plnění apod.), ale počítá se dle výše uvedeného vzoru od verze ze dne 1.5.2019.

4.  Zaokrouhlení úhrady

4.1.       Zaokrouhlení úhrady v hotovosti

Dle § 36 odst. 5 se „Do základu daně nezahrnuje částka vzniklá zaokrouhlením celkové úplaty při platbě v hotovosti při dodání zboží nebo poskytnutí služby na celou korunu.“.

Při hotovostních úhradách, kdy se celková částka vystavovaného dokladu zaokrouhluje na celé koruny, se vzniklé zaokrouhlení již nebude zahrnovat do základu daně. V rekapitulaci DPH vznikne řádka zaokrouhlení s částkou zaokrouhlení v základu (v pokladně u dokladu DPH 6).

4.2.        Zaokrouhlení částky k úhradě u faktur – stanovisko Ministerstva financí na Vaše časté dotazy ohledně zaokrouhlování částky k úhradě u faktur se způsobem úhrady jiným než hotově

·         V ustanovení § 36 odst. 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“), se nově do základu daně nezahrnuje částka vzniklá zaokrouhlením celkové úplaty při platbě v hotovosti při dodání zboží nebo poskytnutí služby na celou korunu.

·         Úhrady zdanitelného plnění provedené formou bezhotovostních plateb, které jsou realizovány buď platební kartou nebo převodním příkazem:

·          V těchto případech zákon o DPH zahrnutí částky vzniklé zaokrouhlením celkové úplaty do základu daně výslovně neupravuje. Důvodem je předpoklad, že v bezhotovostním styku není nezbytně nutné zaokrouhlovat na celé koruny, neboť lze podle ustanovení § 13 zákona o ČNB částky k úhradě uvádět na dvě desetinná místa. Pokud však obchodník úhradu za zdanitelné plnění zaokrouhlí i v případech, kdy ta bude realizována bezhotovostním způsobem (např. zákazník si může vybrat volbu způsobu úhrady), pak z důvodů zachování stejného daňového přístupu k zaokrouhlovacímu rozdílu a zamezení možného opakovaného zaokrouhlování téže částky, je nutno dospět k závěru, že zaokrouhlovací rozdíl ani v tomto případě nevstupuje do základu daně a nepodléhá tak dani. Zaokrouhlením se ve všech případech hotovostní i bezhotovostní úhrady samozřejmě myslí pouze zaokrouhlení na nejbližší celou korunu. Pokud by plátce provedl zaokrouhlení vyšší než na nejbližší celou korunu, pak tento rozdíl u hotovostních i bezhotovostních plateb vždy vstoupí do základu daně. Při existenci více položek zatížených různou sazbou daně se pak postupuje dle § 36odst. 9 zákona o DPH.

4.3.       Nastavení zaokrouhlení

-       Přednostně od způsobu úhrady v C0420 (není třeba mít jinou šablonu při pořízení hotově nebo PP do stejné řady dokladů)

5.  Opravné daňové doklady

5.1.       DUZP u opravných daňových dokladů

·         Automatická reinstalace (od 1.4.2019) změní zastavování na DUZP v šablonách modulu KF, které se týkají vystavení opravných daňových dokladů (SD 27xx). Podle charakteru opravy (viz. níže § 42, 43, 46) uživatel buď vyplní DUZP při vystavení dokladu nebo doplní až následně jako tomu bylo doposud.

5.2.       Oprava podle § 42

·         oprava základu daně je samostatným zdanitelným plněním uskutečněným dnem, kdy nastaly skutečnosti rozhodné pro povedení opravy základu daně,…. tj. DUZP se vyplní již při vystavení takového ODD. Při opravě podle § 42 již není vyžadováno potvrzení doručení dobropisu.

·         Plátce povinnost opravný daňový doklad (stejně jako běžný daňový doklad) do 15 dnů od DUZP nejen vystavit, ale zároveň vynaložit úsilí („které po něm lze rozumně požadovat“) k tomu, aby se tento daňový doklad dostal do dispozice příjemce plnění (odeslat, předat osobně atp.). 

·         Na tyto změny se váže určení zdaňovacího období, ve kterém má být oprava základu daně uvedena. 

·         V případě snížení základu daně (a povinnosti plátce vystavit opravný daňový doklad, tj. dobropis), bude oprava základu daně uvedena jako samostatné zdanitelné plnění v daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém plátce vynaložil úsilí k tomu, aby se tento daňový doklad dostal do dispozice příjemce plnění (tzn. nemusí být nutně v tento den v dispozici příjemce plnění – tuto podmínku již zákon neobsahuje). Odeslání či předání dokladu bude muset být plátce schopen prokázat.

·         Nicméně i v tomto případě (při snížení základu daně) se do položky el. formuláře kontrolního hlášení týkající se data uskutečnění zdanitelného plnění („DUZP“), data povinnosti přiznat daň („DPPD“ - § 20a, § 24, § 25 zákona o DPH) či data uskutečnění osvobozeného plnění („DUP“), uvede datum uskutečnění zdanitelného plnění.

Pozn.: datum odeslání dokladu příjemci plnění není datum uskutečnění ve smyslu zákona o DPH.

·         To znamená dle příkladu, který je uveden na stránkách finanční správy:

·         U měsíčního plátce - poskytovatele plnění došlo ke snížení základu daně opravou podle § 42 zákona o DPH ke dni 29. 5. 2019 (uskutečnění) a to ve výši -15.000,- Kč, plátce však vynaložil úsilí doručit opravný daňový doklad (§ 45 zákona o DPH) příjemci plnění až dne 2. 6. 2019.
Podle § 42 odst. 6 zákona o DPH bude opravný daňový doklad (na snížený základ daně) zahrnut do daňového přiznání k DPH a kontrolního hlášení za 06/2019. Do kontrolního hlášení části A.4. KH plátce-poskytovatel plnění do položky datum povinnosti přiznat daň uvede – den uskutečnění podle § 42 odst. 3 zákona o DPH – tj. 29. 5. 2019 (tento den musí být rovněž uveden i na opravném daňovém dokladu - § 45 odst. 1 písm. k) zákona o DPH). 

5.2.1.  Dobropisy od 1.4.2019 v IS IMES

·         Nastavení

 

 

Příklad:

Důležité je pořídit správné Datum vystavení a Datum zdanitelného plnění

- snížení základu daně dle § 42: datum vystavení 2.6., DUZP 30.5., vystaveno do období 05 - datum vystavení je vyšší než DUZP, doklad se přizná v DPH v období 6, do kontrolního hlášení je DPPD 30.5.

Kontrolní sestavy:

 

·         V případě zvýšení základu daně bude oprava základu daně uvedena jako samostatné zdanitelné plnění v daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém se tato oprava považuje za uskutečněnou – tedy kdy nastalo DUZP. 

5.3.       Oprava podle § 43

 

·         § 43 odst. 1 ) V případě, kdy plátce přiznal daň jinak, než stanoví zákon a tím se zvýšila daň na výstupu, je oprávněn provést opravu v dodatečném daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém byla nesprávně uplatněna daň a to nejdříve ke dni, kdy plátce, pro kterého se plnění uskutečnilo, obdržel opravný daňový doklad, nebo ve kterém byla provedena oprava v evidenci pro účely daně z přidané hodnoty.

·         Při vystavení ODD dle § 43 se DUZP nevyplňuje, doplní se až následně po obdržení opravného dokladu protistranou – zde povinnost prokázat doručení zůstává + zpracovat dodatečné přiznání DPH a následné KH

·         Příklad
Dne 15. 1. 2019 jsem jinému plátci poskytnul plnění podléhající druhé snížené sazbě daně, avšak omylem jsem na daňovém dokladu uvedl základní sazbu daně. Toto plnění bylo vykázáno v oddíle A.4. kontrolního hlášení, kdy hodnota plnění byla uvedena ve sloupcích 5 a 6. K původnímu plnění ve výši 10.000 Kč + 2.100 Kč byl v únoru 2019 vystaven a doručen opravný daňový doklad na opravu daně mínus 1.100 Kč. Jak správně opravu uvést v kontrolním hlášení?

Odpověď
V souladu s ustanovením § 43 zákona o DPH opravu (-1.100 Kč) uvedete v dodatečném daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém byla nesprávně uplatněna daň, a současně chybu napravíte v následném kontrolním hlášení. V podaném následném kontrolním hlášení bude dané plnění zaznamenáno tak, jak mělo být uvedeno správně. Znamená to, že hodnota plnění bude v oddíle A.4. uvedena nikoli ve sloupcích 5 a 6 (základ daně a daň v základní sazbě daně), ale ve sloupcích 9 a 10 určených pro vykázání základu daně a daně v druhé snížené sazbě daně (10.000 Kč + 1.000 Kč). Do kolonky DPPD se uvede původní den uskutečnění zdanitelného plnění, tedy 15. 1. 2016 a do kolonky Ev. číslo daňového dokladu uvedete evidenční číslo opravného daňového dokladu.

Obdobně chybu napraví Váš odběratel v případě, že na základě původního daňového dokladu omylem chybně uplatnil nárok na odpočet daně (tj. pokud nepostupoval dle § 73 odst. 6 zákona o DPH). V následném kontrolním hlášení přijaté plnění bude mít v oddíle B.2. ve výši 10.000 Kč + 1.000 Kč s evidenčním číslem opravného daňového dokladu.

 

5.3.1.  Opravný daňový doklad dle § 43 v IS IMES

-       DUZP je datum dle původního dokladu, ale zpracování dodatečného přiznání až v okamžiku , kdy protistrana obdržela opravný DD

-       Příklad:

o    Vystavím opravný daňový doklad do období 12.2019 se zdanitelným plněním 30.10.2019

o    Opravím typ přiznání za 0 na 1

§  - v modulu DPH – Editace dokladu, Typ = 1 (nebo vyšší dle pořadí dodatečného přiznání) a nebo

§  V modulu KF, rekapitulace DPH – tlačítko detail

o    Zpracuji dodatečné přiznání (typ přiznání 21) za období 10.2019

 

-       Ostatní informace k § 43 viz. změny duben 2011

 

5.3.2.  Příjemce plnění dle § 42 a 43

·         § 74Snížení odpočtu DPH u příjemce: v období, kdy se dozvěděl či dozvědět mohl

 

 

 

5.4.       Oprava podle § 44

o    Zrušeno od 1.4.2019 s doběhem

5.5.       Oprava podle § 46 – v případě nedobytné pohledávky

·         S účinností od 1.4.2019 je zákon o DPH rozšířen o možnosti opravy základu daně a související daně v případech nedobytných pohledávek. Oprava základu daně v případě nedobytné pohledávky se považuje za samostatné zdanitelné plnění (§ 46f) vykazované v daňovém přiznání k DPH a souvisejícím kontrolním hlášení za období, kdy je považováno za uskutečněné.

·         Vykazuje se v kontrolním hlášení – samostatně opravy ve výši základu daně a daně stanovené z neobdržené úplaty

·         Podle § 46f se oprava základu daně považuje za samostatné zdanitelné plnění uskutečněné

o    a) dnem doručení základního opravného daňového dokladu dlužníkovi, pokud jde o opravu základu daně v případě nedobytné pohledávky, která má za následek snížení základu daně,

o    b) dnem doručení opravného daňového dokladu dlužníkovi, pokud jde o změnu výše opravy základu daně určené kvalifikovaným odhadem nebo dodatečnou opravu základu daně, které mají za následek snížení opraveného základu daně,

o    dnem, kdy nastaly skutečnosti rozhodné pro provedení opravy základu daně v případě nedobytné pohledávky, pokud jde o opravu základu daně v případě nedobytné pohledávky, která má za následek zvýšení opraveného základu daně, nebo

o    dnem, kdy nastaly skutečnosti rozhodné pro provedení změny výše opravy základu daně určené kvalifikovaným odhadem, dodatečné opravy základu daně nebo zrušení opravy základu daně, pokud jde o změnu výše opravy základu daně určené kvalifikovaným odhadem, dodatečnou opravu základu daně nebo zrušení opravy základu daně, které mají za následek zvýšení opraveného základu daně.

 

Přijatý opravný daňový doklad podle § 46 - dlužník

·         Zápis v KF – ŠH 221

·         Pořízení přes nové typy daní 50210, 50215, 50221 (poslední 2 místa je % DPH)

·         Všechny opravy v souvislosti s nedobytnými pohledávkami se zahrnují do kontrolního hlášení do oddílu B.2. bez ohledu na limit a od 1.10.2019 musí mít ve sl. Opravy u nedobytné pohledávky kód „P“ (před úpravou bylo „A“ - zajistí použití typu daně 502xx)

·         IMES Demo – šablona hlavičky 221, typ daně 502xx. Použije se jak v případě snížení, tak zvýšení odpočtu

·         Snížení odpočtu - datum povinnosti přiznat daň při snížení odpočtu je datum doručení (přijetí) opravného daňového dokladu (vazba na vykázání shodného data věřitelem podle § 46f).

·         Zvýšení odpočtu (po předchozím snížení) – dlužník je oprávněn provést opravu nejdříve za období, ve kterém mu byl doručen opravný daňový doklad (§ 46e) a nejdéle pak do 3 let. Datum povinnosti přiznat daň je den uvedený věřitelem na opravném daňovém dokladu

·         Oprava odpočtu daně se řídí § 74a zákona o DPH

Vystavený opravný daňový doklad podle § 46 – věřitel

·         Pořízení v KF – ŠH 721 – zápis (nejedná se o operativu, tj. řádky dokladu se nepořizují)

·         Pořízení přes nové typy daní - 01710, 01715, 01721 (poslední 2 místa je % DPH)

·         Všechny opravy v souvislosti s nedobytnými pohledávkami se zahrnují do kontrolního hlášení do oddílu A.4. bez ohledu na limit a od 1.10.2019 musí mít ve sl. Opravy u nedobytné pohledávky kód „P“ (před úpravou bylo „A“ -zajistí použití typu daně 017xx)

·         Snížení základu daně a daně - datum povinnosti přiznat daň (DPPD) v A.4. řádného kontrolního hlášení, resp. datum uskutečnění zdanitelného plnění (§ 46f) je den doručení daňového dokladu dlužníkovi

·         Zvýšení základu daně a daně – datum povinnosti přiznat daň je den, kdy nastaly skutečnosti rozhodné pro provedení opravy (tj. den uvedený na opravném daňovém dokladu)

 

6.  Kontrolní hlášení

·         Všechna kontrolní hlášení podávaná od 1. 10. 2019 (tj. také období září 2019 nebo 3. čtvrtletí 2019) budou již podávána prostřednictvím nové XML struktury kontrolního hlášení.

 

·         Příklad pro XML strukturu platnou od 1.10.2019

zdanitelné plnění v hodnotě 2.000,- Kč pro základní sazbu daně, neobdržená úplata činí 1.000,- Kč. Oprava podle § 46 odst. 1 a § 46a: snížení základu daně a daně zdanitelného plnění provedené ve výši základu daně stanoveného z neobdržené úplaty:

Číslo řádku DIČ odběratele Ev. číslo daňového dokladu DPPD*         Základ daně 1 Daň 1  Kód režimu plnění Opravy u nedob.pohl.

      1            123456789         2016A013                                02.11.2019  - 1000               - 210               0                         P

 

*datum povinnosti přiznat daň: den doručení daňového dokladu (§ 46e) dlužníkovi v případě, že je opravou snižován základ daně a daň

 

6.1.       C0724 – typy daní pro přiznání

6.1.1.  Parametry

·         Změna názvu parametru pro kontrolní hlášení „§ 44 insolvence“ na „Opravy nedobyt. pohl.“ a nový kód

o    3 -  § 46 Oprava základu daně v případě nedobytné pohledávky

·         Parametr „Opravy u nedobytné pohledávky“ od verze 1.5.2019 tedy nabývá hodnot:

o    0  – nejedná se o opravu nedobytné pohledávky, v KH "N"

o    2  – jedná se o opravu podle § 44 ZDPH ve znění do 31. 3. 2019, v KH "A"

o    3  – jedná se o opravu podle § 46 a násl. ZDPH, v KH do 30.9. "A" , od 1.10. "P"

o    V případě typu daně s  "P"  (jedná se o opravu podle § 46 a násl. ZDPH) věřitel vyplní hodnoty opravy základu daně a související daně (a další nezbytné položky řádku)

·         V případě použití typu daně "A" (jedná se o opravu podle § 44 ZDPH ve znění do 31. 3. 2019) věřitel vyplní pouze hodnoty opravy daně (a další nezbytné položky řádku), položka základ bude znepřístupněna

6.1.2.  Nové typy daní

·         Pro opravy podle § 46 – Oprava základu daně v případě nedobytné pohledávky, jsou do číselníku C0724 – Typy daní pro přiznání, doplněny nové typy daní:

·         01710, 01715, 01721 - Oprava nedob.pohl. § 46,věřitel - % DPH dle koncového dvojčíslí typu daně

·         50210, 50215, 50221 - Oprava nedob.pohl. §46,dlužník - % DPH dle koncového dvojčíslí typu daně

 

7.  Souhrnné hlášení

·         V návaznosti na změny v zákoně o DPH od 1.4.2019 byl v §102 zákona o DPH odstraněn nesoulad mezi vykazováním úplaty přijaté před uskutečněním služby a jejím vykázání v souhrnném hlášení (na řádku 21 daňového přiznání plátce vykazuje již úplatu přijatou před uskutečněním služby, v souhrnném hlášení ji měl do 31.3. 2019 vykazovat až k datu uskutečnění). Od 1.4.2019 tedy vykazuje plátce v souhrnném hlášení již úplatu přijatou před uskutečněním služby.

·         K tomu účelu založen nový typ daně 05400 (doplněn automatickou reinstalací), který má v parametru Plnění / Vývoz hodnotu 3 (zahrnuje se do souhrnného hlášení a jedná se o poskytnutí služby do jiného členského státu)

7.1.       Nové typy daní

·         05400 – Záloha daňový doklad – vývoz služeb v rámci unie

o    Přiznání k DPH – řádek 21

o    Vstupuje do souhrnného hlášení – kód plnění 3

 

8.  Sestavy

-       Nová sestava – DHKH/011 – Přehled dokladů kontrolního hlášení dle věty KH, % DPH

9.  Změna ve výpočtu krátícího koeficientu od 1.4.2019

·         Koef =uskutečněná plnění s nárokem na odpočet / dtto + uskutečněná  plnění osvobozená bez nároku na odpočet (nad 95% - jako by byl 100% - nekrátí odpočet  z nákupů pro smíšená plnění)

·         Vyloučení prodejů určitého dlouhodobého majetku z ř. 51 zajistí zvýšení hodnoty koeficientu

·         Nově se tedy započítávají do výpočtu také:

      výnosy z prodeje vozidel u leasingových společností,

      prodeje předváděcích vozidel a strojů prodejců,

      výnosy z prodeje zvířat základního stáda

Příklad: uskutečněná plnění s nárokem na odpočet 100, z toho prodej zvířat zákl. stáda 50 na ř. 51 daň. přiznání

            Uskutečněná plnění osvobozená bez nároku na odpočet 5

Dříve: 100-50/100-50+5 = 50/55 = 0,91

Nyní:  100-0/100-0+5 = 100/105 = 0,95

10.              Přenesená daňová povinnost – odvod a odpočet DPH jedním plátcem (tuzemský reverse charge)

 

11.              Prokazování přepravy při prodeji do EU – od 1 .1. 2020

·         osvobození dodávky zboží do jiné země EU (§64) platí, jen pokud je přeprava prokázána (je jisté, že zboží dorazilo do státu určení)

o     2 důkazy v případě, že přepravu zajišťuje prodávající vlastními prostředky nebo ji zajistil přes třetí osobu

o     2 důkazy + navíc musí kupující vydat písemné prohlášení v případě, že zboží přepravil sám nebo prostřednictvím třetí osoby na svůj účet