1.      Průměry na náhrady - úvod. 1

2.      Průměr a modul MS (Osoby a Personalistika) 1

2.1.      Průměr a přehledy MS. 3

3.      Nastavení a číselníky. 4

4.      Šablony a průměry. 7

4.1.      Šablona a způsob doplnění 2 – automatický výpočet 7

5.      Hromadné doplnění průměru. 8

5.1.      Ruční – přes úlohu v MS. 8

5.2.      Automatický výpočet dle nastavení v C0999I – parametr 2,4,6. 9

5.2.1.       Postup výpočtu z odměn poskytovaných za delší období než je kalendářní čtvrtletí: 10

6.      Sestavy MS. 10

6.1.1.       MZT – průměry na náhrady – výpočet 10

6.1.2.       MZR – průměry na náhrady – z MS. 11

 

1.  Průměry na náhrady - úvod

·         Při výpočtu náhrad potřebuje mzdová účetní průměrný výdělek pro pracovněprávní účely (§ 351-362 zákoníku práce zákona č. 262/2006 Sb.)

·         Dle legislativy zákoníku práce nesmí být u žádného pracovního poměru průměr nižší než minimální mzda na hodinu. V případě, že spočtený průměr by byl nižší, program automaticky průměr navýší na hodnotu minimální mzdy.

·         Záleží na typu mzdy: měsíční x hodinová mzda.

Hodinová mzda

·         Pokud vyjde při výpočtu průměrů průměr nižší, doplní se automaticky průměr podle zařazení do stupnice tarifů a nastaveného základního kalendáře minimální hodinová mzda.

·         Podmínkou pro přepočet na základní pracovní dobu, u pracovního poměru na zkrácenou pracovní dobu je v C5101 Plánovací kalendáře zaškrtnutí ve sloupci pracovní doba zkrácená (POZOZKRPD) u přiděleného kalendáře.

Měsíční mzda

·         Musí být vždy spočten průměr alespoň z min. mzdy

·         V sestavě průměrů MZTO/020 v posledním sloupci „Vyp  u pracovních poměrů s dopočtem do minimální hodinové mzdy je znak 90 až 97 průměr na náhrady=minimální mzda. Pokud ale je nastaveno v číselníku C0996U dosadit průměr minulý, když nelze průměr vypočítat a minulý průměr byl nižší než minimální mzda, navýší se dosazený průměr na minimální mzdu a příznak „Vyp“ bude 90 až 96. Při výpočtu minimální hodinové mzdy se přihlíží u pracovního poměru k aktuálnímu kalendáři a mzdovému zařazení pracovního poměru.

·         U každého druhu mzdy je nastaven v číselníku Druhy mezd (C05006M) parametr, zda vstupuje do průměru, či ne. Například prémie.

 Dle zákoníku práce se počítají roční prémie (rozpočet do 4 následujících kvartálů), pololetní prémie (rozpočet do 2 následujících kvartálů)‚ podle skutečně odpracovaných hodin.

2.  Průměr a modul MS (Osoby a Personalistika)

·         Uživatel při zakládání nové osoby do evidence vyplňuje údaj „Průměr na náhrady“ ze záložky PP_Mzda. Pokud je zaveden na podniku i „Průměr na náhrady další“ je možné vyplnit vedle předchozího údaje. Při nástupu osoby se jedná o tzv. „Předpokládaný průměr“.

·         Důležitost existence průměrů v MS osoby je především při využívání automatické tvorby dokladů HM (bez pořízení řádků dokladů obsluhou) a navíc ještě jinou obsluhou než mzdovou účetní. 

·         Pokud uživatel průměr na náhrady nevyplní, je upozorněn na možnou chybu: Hodinový průměr na náhrady je nulový

 

·         Pokud uživatel zadává u nové osoby na záložce Sazby, paušály další složku mzdy – např. osobní ohodnocení či nějaký příplatek, který se má započítat do průměru, zeptá se program, zda má dojít k přepsání průměru na náhrady ze záložky PP_Mzda na novou hodnotu, viz. obr. níže. (musí být v číselníku C5148 Paušály nebo C5149 Sazby nastaven u konkrétního kódu na údaji „Předp.průměr“ (PREDPRUM) formou zaškrtnutí, aby se u této sazby předpokládaný průměr přepočetl. Zároveň období datumu nástupu se rovná období zpracování.)

 

·         Pokud uživatel potřebuje vypočítat předpokládaný průměr na náhrady, pak má možnost přes pravé tlačítko myši vyvolat menu, kde zvolí úlohu „Výpočet předpokládaného průměru na náhrady“. Program se zeptá „Opravdu přepsat průměr na náhradu X novou hodnotou Y?“. Po potvrzení OK se spočtená hodnota zapíše do údaje „Průměr na náhrady“.

2.1.       Průměr a přehledy MS

·         Ve výchozím přehledu „MS-kontrola-Osoby“ je zobrazen průměr na náhrady z údaje záložky PP_mzda ve sloupci „Průměr (HODPRNAHR)“. Dalším údajem přehledu je ve sloupci „Průměr denní (DENPRNAHR)“, kde je přepočet průměru na náhrady, dle pracovní doby.

Př. osoba s průměrem na náhrady 405,68 * 8hod. prac. denní doba =  3245,44Kč

·         V přehledu „Pracovní poměry“ je zobrazen „Průměr na náhrady“ ve sloupci „PrůmNáhr (HODPRNAHR)“

3.  Nastavení a číselníky

·         Výpočet průměru na náhrady se nastavuje v následujících číselnících

·         C05006M – druhy mezd – údaj „Výpočet průměrů“ nápočet do základu pro náhrady - Náhr1(PRNAHR1) a Náhr2 (PRNAHR2) – stejný níže popsaný výběr možností

0-    Nepoužívá se

1-    Používají se dny, hodiny a celá částka (kontrola na hod=1), 10 používá se jako 1 (bez kontroly na hod=1), 20 – používá se jako 1 ale částku krátit podle PD za kvartál

2-    Částka se rozpočítává do 2 čtvrtletí

3-    Částka se rozpočítává do 3 čtvrtletí

4-    Částka se rozpočítává do 4 čtvrtletí

5-    Částka minulého roku/hodiny minulého roku (kontrola na hod=1). Jedná se o započtení  odměn z minulého roku do průměru všech čtvrtletí následujícího roku.

 

·         C0999Iúčetní roky systému – údaj „Prům náhr.“

·         Údaj „Vyp“ (PRUMNAHRVYP) – výběr 0,3,5= ruční spuštění, 2,4,6= automaticky v uzávěrce,       0,2 – jen jeden průměr, 3,4 – oba průměry čtvrtletní, 5,6 – oba průměry roční

Určení druhu počítaných průměrů na náhrady (automaticky i ručně) a automatického spouštění včetně doplnění do MS v uzávěrce měsíce (u čtvrtletních průměrů v posledním měsíci čtvrtletí, u ročního průměru dle nastavení dále uvedeného parametru)

·         Údaj „Roční“ (PRUMNAHRROCNIMES) – výběr měsíce, ve kterém se bude počítat roční průměr

Obr. Výběr možností pro nastavení výpočtu průměru na náhrady – Údaj „Vyp (PRUMNAHRVYP)“

 

·         C0996U- období agend – údaje

·         Údaj „Průměr-přepočítat mzdu mimo čtvrtletí“(PREPNAPNAHR) – zatržítko, zatržené=ANO

·         Údaj „PrůmNahr se nevypočítal“ (PRNAHRNEVYP), možnosti 0 a 2, kde

-       0  doplní se do průměru hodnota nula

-       2  Nechat původní - implicitní nastavení (ponechá se původní průměr z minulého čtvrtletí).

 Nastává u osob, u kterých se běžný průměr nevypočte z důvodu dlouhodobé nemoci nebo z důvodu neodpracování 21 dní.

·         Údaj „2.PrůmNahr Dělit základ“ (PRNAHR2DELIT), možnosti 1 a 2, kde 1= Hodinami a 2=Hmotnost obal z C05006M (hodiny skutečně odpracované (MNOZSTVIMJZ - Množství MJZ).

Slouží k výpočtu 2. hodinového průměru na náhrady (další průměr). Nastavená hodnota určuje čím se bude vypočtený základ dělit. Implicitně nastaven kód 1 – hodinami mzdovými.

·         C5149 – Sazby – údaj „Predp. Průměr (PREDPRUM)“

·         Při aktualizaci záznamu na záložce Sazby, Paušály modulu MS se nabízí přepočet předpokládaného průměru pro náhrady, pokud je v číselníku nastaven parametr (PredpPrum), aby se u této sazby předpokládaný průměr přepočetl formou zaškrtnutí a zároveň období datumu nástupu se rovná období zpracování

·         C5148 – Paušály - údaj „Predp. Průměr (PREDPRUM)“

·         Při aktualizaci záznamu na záložce Sazby, Paušály modulu MS se nabízí přepočet předpokládaného průměru pro náhrady, pokud je v číselníku nastaven parametr (PredpPrum), aby se u této sazby předpokládaný průměr přepočetl formou zaškrtnutí a zároveň období datumu nástupu se rovná období zpracování

4.   Šablony a průměry

·         Na šablonách pracovních poměrů osob, které se nabízejí uživateli při zakládání nového pracovního poměru v MS, je nastaven údaj „Průměr na náhrady“. Uživatel si vybere šablonu, na které chce údaj nastavit.

 

·         Uživatel si vybere na šabloně údaj „Průměr na Náhrady“. Zde je možnost nastavit, viz. níže obr.:

Způsob doplnění s možností výběru: 0 – bez vyplnění, 2 – automatický výpočet

Kontrolu na povinnost vyplnění s možností výběru: 0 – bez kontroly na povinné vyplnění, 1 – upozorňující hláška, 2 – povinné vyplnění

 

 

4.1.       Šablona a způsob doplnění 2 – automatický výpočet

 

·         pokud bude v šabloně (viz. výše) vyplněn způsob 2 – automatický výpočet, tak se při nástupu nového zaměstnance automaticky doplní dle dále uvedeného algoritmu předpokládaný průměr
  (pro potřeby výpočtu náhrad, příplatků)

a.     typ osoby – hodinový
tarif hod + % prémií z MS

b.     typ osoby – měsíční

tarif měsíční + % prémií z MS / počet dnů z kalendáře aktuálního měsíce nástupu/ pracovní doba v hod.

5.  Hromadné doplnění průměru

5.1.       Ruční – přes úlohu v MS

·         Program počítá průměry na náhrady automaticky. Pokud však uživatel potřebuje zjistit hromadně průměry osob, existuje úloha pro hromadné doplnění průměru, kterou si uživatel vyvolá ručně. Využívala se dříve, když ještě neexistoval automatický výpočet programem. Další využití této úlohy je při výpočtu průměru osobám, které nastoupili v průběhu čtvrtletí, průměr jim nebyl ještě spočítán a mzdová účetní potřebuje průměr např. z důvodu čerpání dovolené nebo z důvodu nemoci.

·         Modul MS/Operace/Výpočet průměrů na náhrady.

·         Po vyvolání úlohy se uživateli zobrazí níže uvedený filtr.

·         Pokud uživatel vyvolává takto ručně hromadný výpočet průměrů na náhrady, potom do údaje „Období“ zadává období prvního čtvrtletí za které chce průměry na náhrady vypočítat, tedy 01.RRRR, 04.RRRR, 07.RRRR, 10.RRRR.

·         Pokud uživatel potřebuje osobě, která nastoupila v průběhu čtvrtletí, spočítat průměr např. za období 02.RRRR, doplní požadované období pro průměr. Program spočte průměr z pořízených dat v měsíci 01.RRRR. Zároveň se spřístupní i parametry:

Počítat jen u PP, které mají nástup v minulém období

Nevypočítávat u PP, u kterých byl již průměr použitý

 

Parametry pr ovýpočet průměrů na náhrady

Popis

Období

Uživatel zadá buď období prvního čtvrtletí při hromadném výpočtu průměrů nebo období za které chce vypočítat osobě předpokládaný průměr přímo z pořízených dat příslušného čtvrtletí

Kmen oddo

Upřesnění filtru pro výpočet průměru jen pro zadaný kmen

Osoba oddo

Při hromadném výpočtu se zadá 0-999999, při zjišťování průměru osoby z dat v průběhu čtvrtletí se zadá číslo osoby které se má průměr použít

Pořadí PP oddo

Upřesnění pracovního poměru zadáním pořadí

Počítat jen u PP, které mají nástup v minulém období

Úloha je aktivní pro období s měsícem jiným než je první měsíc čtvrtletí. Při zatržení se zpracují průměry z období nástupu osob a to navíc jen osobám, u kterých v měsíci nástupu nebyl předpokládaný průměr použitý, je-li zaškrtnuta i následující úloha „Nevypočítávat u PP, u kterých byl již průměr použitý“.

Nevypočítávat u PP, u kterých byl již průměr použitý

Doporučujeme mít zaškrtnuto souběžně s předešlou úlohou aby nedošlo k použití rozdílných průměrů v průběhu čtvrtletí. Pokud je předpokládaný průměr v měsíci nástupu použitý, pak by se měl používat celé čtvrtletí.

Zapsat do MS PP osob (T50OSPP)

Pokud uživatel zaškrtne, pak se mu spočtený průměr zapíše do údaje „průměr na náhrady“ k osobám do MS na záložku PP_mzda. Pokud není zaškrtnuto, zkusmo si uživatel průměr u dané osoby spočítá.

5.2.        Automatický výpočet dle nastavení v C0999I – parametr 2,4,6

·         Automatický výpočet čtvrtletního průměru na náhrady (PRUMNAHRVYP)

·         Upravená úloha od 01.2017 pro výpočet průměru kvůli skokovému navýšení min. mzdy.

·         Průměry na náhrady se počítají:

o    Podle nastavení v C0999I – Prům náhr./Vyp

o    Většina podniků má nastavenu hodnotu 2 – výpočet v uzávěrce

o    Průměry se počítají, v posledním období kvartálu, a zapíší se do následujícího. Jedná se o hodinové průměry, které slouží pro náhrady, nemocenské dávky.

o    Z důvodu rozdílné praxe jednotlivých uživatelů při práci s obdobími je v IMES ošetřen výpočet průměrů následovně:

1.     Probíhá otevření nového období

1.     Nejsou zpracované převodní příkazy – průměry se nepočítají a do nového období se dosadí 0

2.     Jsou zpracované převodní příkazy – průměry se počítají

2.     Pokud jsou otevřená dvě období a v nižším se tvoří převodní příkaz – průměry se počítají

3.     Pokud jsou otevřená dvě období a provádí se přechod z nižšího období na vyšší

1.     Pokud nejsou převodní příkazy tak se průměr počítá (využijí podniky, které nezpracovávají převodní příkazy v IMES)

2.     Pokud jsou převodní příkazy, tak se průměr nepočítá (nepočítá se, protože již byl vypočtený viz bod 2.)

4.     Pokud je pouze aktuální období a přechází se na nové – průměry se počítají

 

5.2.1.  Postup výpočtu z odměn poskytovaných za delší období než je kalendářní čtvrtletí:

·         Nastavení v C05006M – údaj Náhr1 a Náhr2 (PRNAHR1 a PRNAH2) u druhu mzdy

2=odměna se rozpočítává do dvou čtvrtletí

4=odměna se rozpočítává do čtyř čtvrtletí – roční odměna

5= suma částky minulého roku/hodiny minulého roku (kontrola na Hod=1)

 

·         Příklad výpočtu se započtením roční odměny (náhr1=4) pro období 01.2016:

25000 roční odměna, 353h skutečně odpracovaná doba, 496h pracovní doba dle kalendáře, 40847 základ na poslední kvartál roku 2015. Roční odměna se bude přepočítávat do 4 následujících čtvrtletí

 

·         Roční odměnu vydělíme 4, tj. 25000/4= 6250Kč. Dále ji upravíme podle poměru skutečně odpracované doby k plánovanému počtu hodin.

·         6250*353hodin (skutečně odpracovaná doba) = 2206250. Tuto hodnotu přepočteme na kalendářní počet hodin – viz. řádek níže

·         2206250/496 (hodnota hodin dle kalendáře) = 4448,084 Kč. Toto je přepočtená hodnota roční odměny dle skutečně odpracovaných hodin na čtvrtletí.

·         Toto se přičte k základu za období 10.2015-12.2015 = 40847. Částka 40847+4448,08 = 45295,08. Toto se vydělí skutečně odpracovanou dobou – 45292,08/353 = 128,31 Kč, což je výsledný hodinový průměr pro 1.čtvrtletí roku 2016

Závěr:

Osoby mohou mít přepočtenou hodnotu roční odměny na čtvrtletí vyšší/nižší, pokud mají skutečně odpracované hodiny vyšší/nižší, než hodnota hodin dle plánovacího kalendáře.

 

·         Příklad výpočtu se započtením roční odměny když náhr1=5.

Částka vypočtená ze Sumy ročních odměn minulého roku /počet odpracovaných hodin minulého roku se přičte k průměru spočteného ze základu z příslušného období a skutečně odpracované doby.

Připočítávaná částka se použije pro všechna čtvrtletí roku.

6.   Sestavy

6.1.        Modul MS/MZT – průměry na náhrady – výpočet

·         Sestavy modulu MS Osoby tříděné za osobu, za kmen nebo za kmen a příjmení, jméno osoby. Pokud uživatelé kromě základního průměru sledují i průměr další, pak jsou zde na výběr i sestavy s dalším průměrem.

·         Po uzavření čtvrtletí a otevření prvního období následujícího čtvrtletí se automaticky generuje uživateli sestava MZTO_020 .

 

·         Údaje ze sestav pro výpočet Průměru na náhrady pro další čtvrtletí:

Kalend. Prachod.= pracovní doba, dle kalendáře

Hodnoty pro výpočet průměru na náhrady: 1 =základ na kvartál, 2,3,4=základ na více čtvrtletí

Hod. = skutečně odpracovaná doba

Průměr hodinový

Průměr Denní= průměr hodinový * hodiny denní prac. doby

Vyp = popis naplnění – je pouze v sestavách základního průměru

 

·         Příklady sestav MZT

·         MZTO_020

 

6.2.       Modul MS/MZR – průměry na náhrady – z MS

·         Sestavy modulu MS Osoby řazené za osobu nebo za příjmení a jméno a příp. za středisko

 

·         Údaje ze sestav pro kontrolu vypočteného Průměru na náhrady pro další čtvrtletí jsou:

PlKal – číslo plánovacího kalendáře

Skut.DPD - denní doba plánovacího kalendáře

Prac.poměr – číslo pracovního poměru

Evid.stav – evidenční stav

Nástup

Výstup

Hodinový průměr vypočtený

Hodinový průměr skutečný

Sazba v % - hodnota příslušného % z vypočteného hodinového průměru. Pokud se zadá ve filtru, zobrazí se v sestavě. Při prázdném zadání je implicitně 10, 25 a 50%

Průměr RPN – redukovaný průměr pro výpočet nemocenských

Průměr denní = hodinový průměr skutečný*skut.DPD (denní doba plánovacího kalendáře)

·         Příklady sestav MZR

·         MZR_001

·         MZR_010

·         MZR_030

·         MZR_040

6.3.       Modul MH/sestavy nemocenských 5PN9

·         Sestavy modulu Mzdy řazené dle období a osob 5PN90 nebo dle osob a období 5PN91.

·          Sestavy jsou řazené dle osoby a pořadí PP, dle jména nebo dle čísla dokladu

·         obsahují údaje: PrPP_průměr na náhrady pracovně-právní, PrP_ průměr pro výpočet nemocenské, údaj „sazba“ znamená hodnota vypočteného redukovaného průměru ze kterého se počítá výše nemocenské.

·         5PN91_020

·         5PN90_020